Jdi na obsah Jdi na menu

Moravané chtějí ve sčítacím formuláři kromě národnosti i moravštinu

3. 3. 2011

 

 

 

Moravané chtějí ve sčítacím formuláři kromě národnosti i  moravštinu


28. února 2011 9:20


Před Janáčkovým divadlem v Brně se o víkendu sešli stoupenci Moravanů. Tato strana požaduje, aby sčítání lidu, které se koná na konci března, evidovalo samostatně nejenom moravskou národnost, ale i moravský jazyk. "Mluvíme moravsky a jsme na to hrdí," tvrdili příznivci strany.
Moravský národní kongres chce, aby sčítání lidu evidovalo nejen moravskou národnost, ale i moravský jazyk (ilustrační snímek). foto: jura.bloguje.cz

 

800px-flag_of_moravia.svg.png


Moravanům se nelíbí takzvaná čechizace společnosti, tedy fakt, že lidé se hlásí k české národnosti, a nikoli k té moravské. Statistici už slíbili, že moravskou národnost a moravský jazyk budou při sčítání evidovat jako samostatné kategorie a nebudou je slučovat pod český jazyk a českou národnost.

Kolonka moravský jazyk však v dotaznících není a je třeba ji vypsat do speciálního okénka. "Na formuláři je předtištěna kdejaká možnost včetně znakové řeči, moravský jazyk zde ale chybí. Jde přitom o problematiku závažnou," tvrdí Josef Pecl z Moravského národního kongresu.

"V Evropském parlamentu i jinde použijí mateřského jazyka jako argumentu, že my Moravané, nemaje jazyka, jsme vlastně Češi," tvrdí Pecl.

Šéf Moravanů Jiří Novotný to dál vysvětluje: "Moravský jazyk je jazyk, jímž hovoří Moravané, a je zcela lhostejné, v kolika nářečních variantách. Takzvaná spisovná čeština je jen politický název pro ryzí moravštinu."

Moravané se sejdou i příští víkend, vydají se na pochod k brněnskému sídlu Českého statistického úřadu.
 Zdroj : www.idnes.cz

Odkaz: http://brno.idnes.cz/moravane-chteji-ve-scitacim-formulari-krome-narodnosti-i-moravstinu-1j3-/brno-zpravy.asp?c=A110228_1539801_brno-zpravy_bor

 

 

Náhledy fotografií ze složky Symboly

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář